Trenčín, Trenčiansky hrad |
Na území Trenčína bola rímska vojenská osada Laugaricio, najviac na sever situovaná v strednej Európe. Rímsky nápis na hradnej skale na pamiatku víťaznej bitky Rimanov s Kvádmi. Mesto sa vyvinulo pod Trenčianskym hradom, ktorý bol sídlom župy už na začiatku 11. storočia. Trenčianska župa so sídlom v Trenčíne existovala nepretržite do r.1922. Najstaršia zmienka o Trenčíne je z r.1111. Prvé mestské výsady sú z r.1324. V r.1412 získal Trenčín privilégiá kráľovského mesta s právom ohradiť sa hradbami. Mesto ničili turecké nájazdy a boje za uhorských stavovských povstaní. Priemyselný rozvoj nastal koncom 19. storočia. V r.1809 - r.1812 tu študoval na evanielickom lýceu český historik František Palacký.
Trenčiansky hrad, národná kultúrna pamiatka je malebná dominanta mesta. Kronikári ho uvádzajú v r.1067 a r.1091. Od 11. storočia bol kráľovským hradom. Najväčší význam mal v časoch oligarchu Matúša Čáka Trenčianskeho v r.1302 - r.1321, pána Váhu a Tatier - a ako protiturecká pevnosť. Do r.1790 bol obývaný. Od r.1954 sa uskutočňuje na hrade archeologický výskum a rekonštrukcia najvýznamnejších objektov - Matúšova veža s rozhľadňou, Mlynská a Jeremiášova veža, Barborin, Ľudovítov a Zápoľského palác - a konzervácia opevnení. Obnovené objekty sa postupne využívajú pre muzeálne a výstavné účely. Pre verejnosť sú od r.1983 sprístupnené na hrade: Hradná studňa, Hladomorňa a Barborin palác, Ľudovítov palác a hradné lapidárium. Postupne sa sprístupnia ďalšie obnovené objekty. Pozoruhodne je riešené spojenie hradu s mestom - po tejto ceste je prístup na hrad buď po Matúšovej ulici, alebo zrekonštruovanými schodmi.
Zachovalé časti mestského opevnenia z 1. polovice 15. storočia. Zachovalá veža niekdajšej Hornej brány prestavanej r.1543. Neskorobarokový bývalý župný dom z r.1761. Prevažne renesančné a barokové meštianske domy na Mierovom námestí. Pôvodne gotický farský kostol z r.1324, renesančne prestavaný, barokovo upravený, s hodnotným interiérom. Pri ňom gotický karner s krížovými rebrovými klenbami. Barokový piaristický kostol a kláštor z r.1653 - r.1657 s hodnotným interiérom, najmä s nástennými maľbami Krištofa Tauscha a rezbárskymi prácami.
Trenčianske múzeum - expozície: archeológia, história, feudálna justícia, umeleckopriemyselné zbierky, národopis, príroda. V areáli hradu sa nachádzajú tri expozície. Oblastná galéria Mikuláša Alexandra Bazovského - okrem diel M. A. Bazovského expozícia súčasného slovenského výtvarného umenia a expozícia výtvarníkov širšej trenčianskej oblasti. Výstavná sieň v Delovej bašte na hrade. Stála bábkarská scéna.
Každoročne sa koná celoštátna výstava „Trenčín mesto módy" ( kultúry odievania, doplnkov a bytového textilu ). Krajský festival súborov malých javiskových foriem. Festival detských folklórnych skupín. Celoslovenský festival veľkých dychových orchestrov - Pádivého Trenčín. Krytý zimný štadión, lodenica, kúpaliská, kryté bazény, športové štadióny, lesopark na Brezine. Značené turistické trasy do Strážovských vrchov a do Bielych Karpát. Prímestské rekreačné oblasti letnej a zimnej turistiky a lyžovačky: chata pod Ostrým vrchom, Krásna dolina, Opatovská dolina, Kubrická dolina a Drietomská dolina.
Doprava - autobus, vlak.
Trenčiansky kraj - okresy, okresné mestá
Trenčiansky kraj má celkom 9 okresov, okresné mestá: Bánovce nad Bebravou, Ilava, Nové Mesto nad Váhom, Myjava, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín.
• Trenčiansky samosprávny kraj: oficiálna stránka
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára