Slovenské mestá, kraje, regióny

Slovensko kraje - mapa
Slovensko je rozdelené v rámci politického členenia na regióny, kraje, okresy, mestá až obce. Slovenská republika má 5,5 mil obyvateľov, ktorí žijú na území s rozlohou nad 49.036 km2. Podľa oboch údajov sa radí Slovensko medzi menšie európske krajiny. Správne členenie uvádza 8 krajov - Slovensko kraje: Bratislavský, Banskobystrický, Košický, Nitriansky, Prešovský, Trenčiansky, po Trnavský, Žilinský kraj. Slovenské kraje nesú názvy miest, logicky hlavnými mestami jednotlivých krajov sú krajské mestá: Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Prešov, Trenčín, Trnava, Žilina.


Bratislavský krajBratislavský kraj - hlavné mesto SR Bratislava bude ekonomickým, hospodárskym, politickým, kultúrnym, obchodným, umeleckým, akademickým, atd. centrom krajiny. Sídlia tu všetky významné inštitúcie, úrady a organizácie. Bratislava leží na 2 brehoch rieky Dunaj, nazývaná aj ako krásavica na Dunaji je zároveň hlavným mestom bratislavského regiónu (bratislavský kraj), ktorý najmenší rozlohou, ale v ostatných ukazovateľoch patrí vždy k hlavným a najsilnejším. Tvoria ho okresy: Bratislava I - IV, Malacky, Pezinok, Senec.


Banskobystrický krajBanskobystrický kraj - krajské mesto Banská Bystrica je najväčším mestom a centrom stredného Slovenska. Kraj sa nachádza v nádhernom prostredí Nízke Tatry, leží v strede krajiny rozlohou patrí k najväčším krajom. Má čo ponúknuť priaznivcom cestovného ruchu, kultúry i folklóru, predovšetkým malebná príroda siahajúca k majestátnemu vrcholu Kráľová hoľa až po južnejšie hranice s Maďarskom patrí ku klenotom stredoslovákov, žijúcich v trinástich okresoch s mnohými odlišnosťami jazykovými, folklórnymi a sociálnymi.


Košický krajKošický kraj - hlavné mesto Košice je tiež metropolou východu. Len pred nedávnom bolo východné Slovensko rozdelené na severnú-prešovskú a južnú-košickú časť, ktorá je košickým krajom. Mesto železa Košice ostáva druhým najvýznamnejším mestom Slovenska. Jeho hrdí ale aj prívetiví obyvatelia žijú v niekoľkých mestských častiach, z ktorých najznámejšou časťou sa za posledné roky stáva Lunik-IX čo je pravdepodobne najväčšia aglomerácia cigáňov, nazývaných tiež často neprispôsobiví či problémoví občania.


Nitriansky krajNitriansky kraj - krajské mesto Nitra je úzko späté s rannou históriou Slovenska, najstaršia zmienka o tomto názve siaha až do roku 826, kedy tu panoval nitrianske knieža Pribina, neskôr porazený moravským panovníkom Mojmírom, ktorý takto založil najstarší štát Slovanov - Veľká Morava. V súčasnosti je Nitra moderné mesto a symbolizuje termín poľnohospodárstvo a všetko s ním spojené, vrátane vysokej školy, významného veľtrhu s dlhoročnou tradíciou Agrokomplex, ale aj reálnej výroby, to je agrárne mesto Nitra.


Prešovský krajPrešovský kraj - krajské mesto Prešov je aj centrom života severného východu Slovenska, ktoré sa zaradilo medzi krajské mestá od júla 1996, kedy došlo k novému správnemu prerozdeleniu na Slovenské kraje a okresy mestá obce a regióny. Prešov sa dlhé desaťročia spájal so soľou, ktorá bola dodávaná z blízkeho solivaru do širokánskeho okolia. Návštevníci tu obdivujú historické námestie vretenovitého tvaru z 15.- 17. storočia, ktoré je do dnes mestskou pamiatkovou rezerváciou a patrí k najkrajším námestiam na Slovensku.


Trenčiansky krajTrenčiansky kraj - krajské mesto Trenčín malo veľký, najmä historický význam pre celé Slovensko a počas minulého režimu ho každý poznal ako "mesto módy". Od 11. storočia bol Trenčiansky hrad kráľovským sídlom. Táto historická pamiatka a zároveň dominanta Považia zaznamenala svoj najväčší rozkvet počas vlády panovníka Matúša Čáka - pána Váhu a Tatier. Pamiatky z čias Veľkomoravskej ríše sú tu uložené v niekoľkých hradných galériách, ktoré vytvárajú súhrn palácov v rámci rekonštruovaného Trenčianskeho múzea.


Trnavský krajTrnavský kraj - krajské mesto Trnava má v povedomí Slovákov prívlastky univerzitná a cirkevná. Mesto, vo ktorom žije asi sedemdesiattisíc obyvateľov si získalo privilégiá ako prvé slovenské slobodné mesto už v roku 1238. V 18. st. poznala miestnu univerzitu celá Európa. Množstvo architektonických pamiatok, ktoré sa tu počas bohatej histórie objavili, tvorí obdivuhodnú mestskú pamiatkovú rezerváciu: mestská veža, radnica, Trnavská univerzita i kostoly, vďaka ktorým získalo mesto Trnava u veriacich prívlastok Malý Rím.


Žilinský krajŽilinský kraj - krajské mesto Žilina je krajským sídlom severo-západnej časti Slovenska. Regionálne sa jedná o najrozmanitejší kraj, nakoľko sa tu spájajú vplyvy a tradície považské, oravské, turčianske, kysucké, ale i liptovské. Samotné mesto Žilina patrí medzi najkrajšie krajské mestá, hlavne v posledných rokoch veľa získalo na svojom pôvabe. Ostatných desať okresných miest dokresľuje rázovitosť a pestrosť slovenského severu, najznámejšie sú Martin, Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín či Turčianske Teplice.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára