ČADCA

Čadca
Čadca
Lokalizácia: Žilinský kraj, krajské mesto: Žilina, Región Kysuce

Okresné mesto Čadca ( 420m n. m, 27.000 obyvateľov ) pri rieke Kysuca na rozhraní Javorníkov, Turzovskej vrchoviny a Kysuckých Beskýd, administratívne, hospodárske a kultúrne stredisko Kysúc. Do oslobodenia mala Čadca 4.000 obyvateľov a bola bezvýznamným mestečkom. Prudký rozvoj mesta sa datuje do obdobia vzniku priemyselných podnikov.

Dejiny mesta Čadca
Čadca vznikla v 2. polovici 16. storočia ako poddanská obec panstva Strečno. Jej dejiny osídlenia sa uskutočnili kopaničiarskym spôsobom. Získala len niektoré trhové práva a nerozvinula sa vo väčšiu sídelnú jednotku. V 19. storočí bola sídlom valašského vojvodu a administratívnym strediskom horných Kysúc. Obyvatelia sa živili poľnohospodárstvom a rozmanitým spracovaním dreva, salašníctvom a pltníctvom. Na prelome 19. a 20. storočia najmä drotárstvom a podomovým obchodovaním. Trvalým javom sa stali nezamestnanosť a vysťahovalectvo.

Mestské pamiatky
Medzi významné mestské pamiatky patrí neskorobaroková budova fary z r.1788, prestavaná v 19. a 20. storočí. Barokový kostol z r.1734 - 1735, s barokovým interiérom, v stĺpovej architektúre maľba od Jozefa Božetěcha Klemensa. Administratívne budovy niekdajšieho okresného úradu a daňového úradu postavené za prvej Československej Republiky.

Významné osobnosti
V Čadci učil v r.1925 - 1926 národný umelec Peter Jilemnický, ktorý v románe „Pole neorané" opísal biedu Kysučanov - pamätná tabuľa na budove gymnázia. (socha primeraná významné osobnosti pri kultúrnom dome). Kysucké regionálne múzeum. Palárikov dom: výstavný objekt.

Dovolenka a lyžovanie Čadca
Športový areál (atletická dráha, tenisové dvorce), športová hala, zimný štadión, kúpalisko. Prímestská rekreačná oblasť Husárik. Lyžiarske vleky a trate pre rekreačné lyžovanie, malebný kraja rovnako romantická zimná dovolenka. Značené turistické trasy do Javorníkov, na hlavný hrebeň a do Kysuckých Beskýd.

Turistika Čadca
Mesto Čadca sa nachádza v blízkosti CHKO Kysuce, kde je hlavným bohatstvo rozmanitá príroda. Návštevníci si vychutnajú zaujímavé horské scenérie a pokojnú atmosféru krásnych lesov. Turistika v okolí Čadce ponúka množstvo chodníkov, trás, prekrásnych zákutí. Malebné hory môžete využívať na turistiku, cyklo-turistiku a lyžovanie.

Článok zo seriálu - Slovensko mestá.

Doprava na cestu do okresného mesta Čadca je vhodné použiť autobus alebo vlak.

ZLATÉ MORAVCE

Zlaté Moravce
Lokalizácia: Nitriansky kraj, krajské mesto: Nitra, región Ponitrie.

Okresné mesto Zlaté Moravce ( 196m n. m, 13.100 obyvateľov ) v údolí Žitavy, zovretom na severozápade Žitavskou pahorkatinou a na juhu výbežkom Pohronského Inovca. Archeologické náleziská - neolitické a slovanské z 11. - 13. stororčia.

Dejiny Zlatých Moraviec
Kedysi remeselnícke mestečko s rozvinutým drobným priemyslom. Najstaršia písomná zmienka je z r.1113. R.1386 získali Zlaté Moravce čiastočné mestské práva. Ako poddanské mesto sa uvádza r.1564. Turecké nájazdy v 16. a 17. storočí ho často ničili. Od r.1735 sídlo Tekovskej župy.

Mestské pamiatky
Medzi najzaujímavejšie mestské pamiatky Zlatých Moraviec patria: pôvodne renesančný kaštieľ z r.1630, barokovo prestavaný, teraz sídlo múzea, bývalý župný dom, postavený v slohu a prestavaný v barokovom slohu r.1789 - súčasný vzhľad po stavebnej úprave v 20. storočí. Hodnotný interiér v klasicistickom kostole postavenom na mieste bývalého gotického kostola.

Významné osobnosti
Od r.1862 do r.1876 tu žil a zomrel štúrovský básnik Janko Kráľ, ktorý patrí medzi významné slovenské osobnosti. Janko Kráľ tu má symbolický hrob. V dome, v ktorom žil, je pamätná izba. Socha básnika sa nachádza v rovnomennom parku.

Mestské múzeum - expozícia príroda a história Požitavia od praveku po dnešok.

Dovolenka a lyžovanie
Športový štadión. Kúpalisko. Zimný štadión. Značená turistická trasa na hlavný hrebeň Pohronského Inovca k chate pod Veľkým Inovcom - Rudná magistrála. Možnosti na rekreačné lyžovanie a rodinnú dovolenku na Slovensku.
Článok zo seriálu - Slovensko mestá.

Doprava Zlaté Moravce môžete navštíviť utobusom aj vlakom.

STARÁ ĽUBOVŇA

Stará Ľubovňa
Lokalizácia: Prešovský kraj, krajské mesto: Prešov, región Spiš.

Okresné mesto Stará Ľubovňa ( 548m n. m, 16.500 obyvateľov ) je situované v Spišsko - šarišskom podolí v údolí rieky Poprad.

Dejiny mesta
Najstaršia písomná zmienka o meste z r.1292 v písomných archívoch. Roku1342 získalo obmedzené mestské práva. Od r. 1364 je slobodným kráľovským mestom. Od r. 1412 do r. 1772 bolo v poľskom zálohu pričom poľský miestodržiteľ sídlil na Ľubovnianskom hrade. Od r.1778 do r.1876 patrilo k Provincii 16 spišských miest.

Ľubovniansky hrad
Výraznou dominantou je Ľubovniansky hrad vybudovaný na vápencovom kopci 648m n. m, vznikol v 13. storočí ako pohraničný strážny hrad. Najväčší význam mal v rokoch keď na ňom sídlil starosta Poľsku zálohovaných miest. Od začiatku 19. storočia pomaly pustol. Až koncom 19. storočia začali opravovať niektoré časti - obytný trakt a kaplnku - nový majiteľ, od r.1883, poľský statkár gróf Zamoyski. Rodina Zamoyskovcov bola majiteľom hradu až do zoštátnenia r.1945. Jeho najstaršou častou je ranogotická veža a priliehajúci renesančný palác. Ďaľšie vnútorné opevnenie paláca zo 14. a 15. storočia boli upravené. Zachovalý je pristavaný palác a baroková kaplnka z r.1647. V objektoch je umiestnené okresné vlastivedné múzeum. V bývalej kaplnke je galéria. V súčasnosti sa obnovujú ďalšie časti  veľký palác, donjon, konzervujú sa hradné zrúcaniny, reštavrujú sa zachované opevnenia. Prístup na hrad je po historickej ceste alejou z konečnej zastávky mestskej autobusovej dopravy.

Zachovalá pôvodná architektúrra
Na stredovekom námestí v meste Stará Ľubovňa sú viaceré meštianske prevažne neskororenesančné a klasicistiské domy s neskoršími úpravami. Najzachovalejší je dom č. 12 - renesančný arkádový, na pilieroch z r.1693, so zachovalou pôvodnou architektúrou. Pôvodne ranogotický kostol z 13. storočia barokovo prestavaný a s barokovo upraveným interiérom.

Podujatia expozície
Okresné vlastivedné múzeum - expozície novodobých dejín, histórie, národopisu, remesiel, cechovníctva a sakrálneho umenia. Okresná galéria, v areáli hradu expozícia ľudovej architektúry

Dovolenky a lyžovanie
Tradičné turistické plavby na rieke Poprad - Stará Ľubovňa - Nowy Szacz. Športový štadión. Lyžiarsky vlek, lyžovanie na osvetlenom slalomovom svahu s umelou hmotou. Značené turistické trasy cez Pieniny až k toku rieky Poprad, s ukončením pri Sulínskom prameni. Trasa na Ľubovniansky hrad a ďalšie miesta na trávenie zaujímavej dovolenky na Slovensku.
Článok zo seriálu - Slovensko mestá.

Doprava do okresného mesta Stará Ľubovňa je možná autobusom aj vlakom.

BREZNO

Brezno
Lokalizácia: Banskobystrický kraj, krajské mesto: Banská Bystrica, Región Horehronie.

Okresné mesto Brezno ( 489m n. m, 21.000 obyvateľov ) Uprostred horehronského podolia pri dôležitej križovatke cestných ťahov medzi Nízkymi Tatrami a Spišsko - Gemerským Rudohorím. Významné stredisko partizánskeho hnutia v časoch druhej svetovej vojny.

Rozvoj mesta
Po r.1945 z malého mestečka s 5.800 obyvateľmi vyrástlo priemyselné stredisko so štyrmi strednými školami a s rozsiahlou bytovou a kultúrno - spoločensko - športovou výstavbou. Najvýznamnejším priemyselným podnikom je Mostáreň Brezno. Jeho výrobky - oceľové konštrukcie, železné mosty, stožiare, dopravné zariadenia a žeriavy sa exportovali v minulom režime do celého sveta.

Dejiny Brezna
Najstaršia zmienka o Brezne je z r.1265. V roku 1380 získalo Brezno mestské výsady niekdajšia banícka obec sa zmenila na mesto s pravidelným šachovnicovým pôdorysom, r.1655 bolo povýšené na slobodné kráľovské mesto. Po zániku baníctva v 18. storočí prevládala v meste remeselnícka výroba, najmä garbiarstvo a modrotlač.

Klasicistické námestie
Mnohé meštianske domy na námestí Milana Rastislava Štefánika, ako aj domy na Chalupkovej ul. sú prevažne klasicistické, ale postavené na starších základoch. Sú päťosé, priechodného typu. Priechod je zaklenutý renesančnou alebo barokovou, klenbou. Klasicistická budova bývalej radnice z rokov 1779 až 1780 je teraz objektom múzea. Oproti sa nachádza klasicistická mestská veža z r.1830.

Pamätný dom, významné osobnosti 
Na námestí M. R. Štefánika č 23 stojí pamätný dom, v ktorom žil a zomrel spisovateľ Ján Chalupka, narodil sa národný buditeľ a predstaviteľ Matice slovenskej Karol Kuzmány a pôsobili tu aj spisovateľ Martin Rázus a pedagóg Adolf Peter Záturecký.

Udalosti a akcie
Horehronské múzeum, ľudové kroje, výšivky, tkaniny a drevené výrobky z Horehronia od Lučatína po Telgárt. Dom kultúry. „Breznianska hudobná jar", každoročne v apríli,v máji. Chalupkovo Brezno, v máji, každoročná súťaž umeleckej tvorivosti učiteľov. Maratónsky beh „Veľká cena Brezna", atletické kritérium, mnohé lyžiarske akcie.

Dovolenka lyžovanie Brezno a okolie
Športový areál Mazorník s telocvičňou, krytou plavárňou, sauna s ihriskami na basketbal, hádzanú, volejbal. Futbalový a zimný štadión. Kúpalisko, lyžiarsky mostík P - 30. Lyžiarsky vlek a lyžiarsky areál „Jamy" nenáročné lyžovanie. Osvetlený lyžiarsky svah, možnosti rekreašnej lyžovačky. Prímestská rekreačná oblasť na vrchu Diele s lyžiarskym vlekom. Prístup z Brezna aj značenou turistickou trasou, ktorá pokračuje do Bystrej doliny. V okolí Nízke Tatry ponúkajú široké možnosti zimného vyžitia  ako lyžovanie, či letnej turistiky.
Článok zo seriálu - Slovensko mestá.

Doprava do Brezna autobusom aj vlakom, resp. na člnku po rieke Hron ;-)

BARDEJOV

Bardejov
Lokalizácia: Región Šariš, Prešovský kraj, krajské mesto: Prešov.

Starobylé mesto Bardejov dnes sídlo okresu ( 277 m n.m., 33.300 obyvateľov ) leží v údolí Tople v Ondavskej vrchovine.

Dejiny Bardejova
Sídelným predchodcom Bardejova bola slovanská osada, do ktorej sa nasťahoval najskôr rád cisterciov z Poľska, neskôr nemeckí usadlíci. R.1320 získal Bardejov prvé mestské práva. R.1376 sa stal slobodným kráľovským mestom. Rozkvet mesta podmienil monopol na bielenie plátna a najmä výrobu plátna. Bardejov dosiahol svoj vrchol v 2. polovici 15. storočia. V 16. storočí zaznamenalo mesto kultúrny rozkvet, malo dve tlačiarne, mestské gymnázium. Od 17. storočia upadalo hlavne v dôsledku stavovských vojen. Od tých čias sa mesto stavebne nerozvíjalo, a tak sa jeho stredoveký vzhľad prekvapivo zachoval až do 20. storočia.

Pamiatky mesta Bardejov
Historické jadro mesta je mestskou pamiatkovou rezerváciou.  Zachovalo sa tu pôvodné mestské opevnenie z pol. 14. storočia, s úpravami zo začiatku 15. storočia, ktoré patrí medzi významné pamiatky mesta Bardejov. Vo veľkom množstve sa zachovali bašty ( pôvodne ich bolo 23, obnovených je 7 ), tri brány, dve s barbakánmi a hradobné múry. Tieto objekty sa stavebne upravili a ďalej upravujú a využívajú prevažne na kultúrne účely. Obdĺžnikové námestie lemujú z troch strán viacpodlažné meštianske domy na pôvodne gotických parcelách. Zo štyroch desiatok domov väčšina je renesančná a gotická s neskoršími stavebnými úpravami.

Národná kultúrna pamiatka
Na severnej strane námestia je gotický farský kostol Svätého Egídia - národná kultúrna pamiatka. Postavili ho okolo r.1448, ale stavebne sa upravoval v priebehu celého 15. storočia. Z mimoriadne hodnotného prevažne gotického, sčasti renesančného interiéru najcennejšie sú gotické krídlové oltáre. Je ich 11. Uprostred námestia je goticko - renesančná budova bývalej radnice z r.1505 - 1509, od r.1905 objekt Šarišského múzea. Budova tzv. humanistického gymnázia, neskorogotický objekt z r.1508, upravený a klasicisticky prestavaný, nakoniec pamiatkovo rekonštruovaný. Pôvodne gotický kostol a kláštor františkánov, prestavaný v 17. storočí.

Podujatia a expozície
Šarišské múzeum (radnica) - expozícia histórie, kultúry a umenia ( vyše 300 ikon zo 16. storočia, najväčší súbor na Slovensku ) a v Rhódyho dome prírodopisná expozícia.

Dovolenka a lyžovanie Bardejov
Športová hala, zimný štadión, futbalový štadión, hádzanárske ihrisko, kúpalisko, kolkáreň, lyžiarsky vlek s možnosťou rekreačného lyžovania, nenárošná rodinná zjazdovka, zimná dovolenka. Lesopark na Kalvárii, značené turistické trasy: „cesta Hrdinov SNP" vedie na sever do Bardejovských Kúpeľov, na Maguru ( 900m n. m ) a Zborov a na juhozápad do pohoria Čergov cez Hervartov, obľúbená letná rodinná dovolenka na turistických chodníkochh v lone malebnej krajiny patrí do kategórie dovolenka a lyžovanie Bardejov aj na fejzbuku.
Článok zo seriálu - Slovensko mestá.

Doprava autobusom aj vlakom sa dá dopraviť do Bardejova.

BANSKÁ ŠTIAVNICA

Staré banícke mesto Banská Štiavnica je dnes okresným a zároveň jedným z najkrajších slovenských miest, zapísaným do svetového dedičstva UNESCO. Leží na svahoch Štiavnických vrchov stredného Slovenska, v Bansko Bystrickom kraji, v regióne Hont.

:: Slovensko > Mestá > Banská Štiavnica

Banská Štiavnica
Banská Štiavnica

Lokalizácia: 48°27'31.7"N 18°53'35.5"E - mapa
Okres: Banská Štiavnica
Kraj: Banskobystrický kraj
Krajskô mesto: Bánska Bystrica
Región Hont

Okresné mesto Banská Štiavnica

Počet obyvateľov: 10.500
Poloha: mesto leží v malebnom prostredí Štiavnických vrchov,
Charakter: staré banské mesto je rozložené na svahoch
Nadmorská výška: 474 - 749 m n.m.

História baníctva

Banícke mesto Banská Štiavnica - patrí medzi významné banské mes­tá Európy. Najstaršie písomné doklady o ťažbe kovov sú z r. 1075, najstarší názov mesta z r. 1217. Prvý sídliskový útvar bol na vrchole kopca Glanzenberg - hlinenými valmi opevnené hradisko. Bolo to na mieste kde rudné žily vychádzali na povrch a dali sa ľahko ťažiť. Nové, súčasné mesto založené na prelome 12. - 13. storočia vo vyústení údolí pod vrchmi Ganzenberg a Paradais. Už v 1. polovici 13. storočia malo dva veľké, od seba vzdialené román­ske kostoly. Od r. 1245 sa stalo slobodným kráľovským mestom. Ťažilo sa tu zlato neskôr striebro a donedávna polymetalické rudy farebných kovov.

Tretie najväčšie mestom v Uhorsku

Roku 1735 bola v Banskej Štiavnici zriadená banská škola, ktorú r.1763 povýšili na Banskú akadémiu, prvú vysokú školu tohto druhu v Európe. R.1807 pribudla k nej Lesnícka akadémia. R.1783 bola založená prvá medzinárodná spoločnosť banských a hutníckych odborníkov. Mesto malo koncom 18. stor. vyše 24.000 obyvateľov a bolo tretie najväčšie mestom v Uhorsku. Od 19. storočia nastal úpadok baníctva postupným vyčerpávaním rúd. V polovici 19. stor. r.1870 a r.1888 nastali masové hnutia baníkov za zvýšenie miezd.

Mestská pamiatková rezervácia

Mesto Banská Štiavnica je mestskou pamiatkovou rezerváciou a je zaradené do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Najpozoruhodnejšie objekty sú: Starý zámok, národná kultúrna pamiatka, protiturecká pevnosť vybudovaná v rokoch 1546 - 1559 z pôvodne románsko - gotického farského kostola. Renesančná pev­nosť Nový zámok. Gotické a renesančné domy patricijov s pô­vodnými portálmi v centre historického jadra mesta na Trojičnom námestí. Neskorogotický kostol Svätej Kataríny tzv. Slovenský z roku 1488 - 1491, v interiéri je nástenná maľba na ploche 90 m2 z obdobia okolo r.1500 a gotické kamenné figurálne konzoly.

Pamiatky

Súbor 11 budov, v ktorých pôsobila Banícka a Lesnícka akadémia, bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Románsky kostol s empírovou úpravou s hodnotným interiérom. Pôvodne gotická rad­nica, v súčasnosti v neskorobarokovej úprave. Renesančno - baro­ková Piargská brána bývalá časť mestského opevnenia. Morový stĺp so súsoším Svätej Trojice patriaci medzi vrcholné diela sochárstva. Klopačka, baroková vežovitá budova z r.1681, z ktorej klopaním na drevenú dosku zvolávali baníkov do práce.

morový stĺp Námestie svätej Trojice - morový stĺp, kostoly, paláce bohatých pánov baní, meštianske domy, v kopcoch nad nimi malé banícke domčeky, všetko spájajú úzke uličky, chodníky a tisíce schodov.
Kalvária Štiavnická kalvária - stojí na kopci Scharfenberg, výjavy z ukrižovania Ježiša, najkrajšia baroková kal­vária Európy, vidno ju zo všadiaľ a poskytuje nádherné výhľady na štiavnickú kalderu.
Starý zámok Starý zámok - kostol bol v období tureckej hrozby prebudovaný na pevnosť, expozícia o baníctve, streleckých terčov, kováčstva, fajkárska dielňa, výstavy Barokovej plastiky a Kalvária v azyle..
Nový zámok Nový zámok - nazývaný tiež Dievčenský alebo tiež Panenský, bol postavený v období 1564-1571. Plnil obranné a signalizačné funkcie počas Turecķých vpádov na Slovenské územie.
Kostol sv. Kataríny Kostol sv. Kataríny - neskorogotický kostol patrí medzi najkrajšie kostoly v Banskej Štiavnici. Hovorí sa mu slovenský, pretože už od roku 1658 sa v ňom kázalo po slovensky.
Farský kostol Farský kostol - rímsko-kat. kostol Nanebovzatia Panny Márie, alebo tzv. nemecký kostol, pôvodne dominikánsky kostol sv. Mikuláša, je najväčším chrámom v meste Banská Štiavnica.
Radnica Radnica - sídli na radničnom námestí, v blízkosti slovenského kostola a je sídlom mestskej rady už takmer 600 rokov. Budova patrí k najvzácnejším v meste, ručičky hodín sú naopak a vchod zozadu.
Banícka akadémia Banícka akadémia - budova zasadená doprostred Botanickej záhrady, zriadila ju v roku 1762 Mária Terézia ako prvú univerzitu svojho druhu na svete, kde sa zhromaždila špičková veda a technika doby.
Kammerhof Kammerhof - bývalé sídlo banského úradu, huty a mincovne na strednom Slovensku. Dnes expozícia o histórii baníctva, Baníckej akadémii, makety, vyba­ve­nie laboratórií, výborné dielničky pre deti.
Botanická záhrada Botanická záhrada - obklopuje budovy Baníckej a lesníckej akadémie, bola vysadená v 19. stor., viac ako 200 drevín, napríkl. céder libanonský, sekvoja mamutia, obor medzi stromami.
Počúvadlo Jazero Počúvadlo, tajchy - obľúbené rekreačné stredisko vzniklo pri banskom tajchu, čo boli umelo vybudované vodné nádrže, slúžili na zásobovanie banského podzemia vodou.
Banské múzeum Slovenské banské múzeum - nepoužívaná štôlňa Bartolomej spolu so štôlňou Ondrej sa v roku 1964 zmenili z reálnych baní na banské múzeum v prí­ro­de, ponúka fáranie pod zem pre návštevníkov.
Piargská brána Piargská brána - spolu s Novým zámkom chránila cestu do Banskej Štiavnice od Levíc a Pukanca, je jedinou dodnes zachovanou bránou z bývalého pro­titureckého mestského opevnenia.
Evanielický kostol Evanielický kostol - v prevažne katolíckej krajine si evanjelici mohli postaviť kostol až koncom 18. st. S výstavbou v Banskej Štiavnici začal F. Sivák v r. 1794 podľa projektu J. Thallera.
Klopačka Klopačka - vežovitá renesančno-baroková stavba pochádza z r. 1681 má šindľovú strechu s vežičkou so zvukovými otvormi. Z veže Klopačky sa klopaním na drevenú dosku zvolávalo do bane.
Socha Andreja Kmeťa Socha Andreja Kmeťa - top slovenský archeológ, botanik, geológ, historik. Jeho socha sa nachádza v strede Banskej Štiavnice, oproti budovy bývalej mestskej knižnice a farského kostola.

 

Kalvária

Neodmysliteľnou súčasťou panorámy Banskej Štiavnice je Kalvária, ktorá sa nachádzajúca na kopci za mestom. Barokový objekt sta­vieb z 18. storoč. tvoria: kostol, kaplnka, schody a voľne stojace plastiky a tiež sochy a nachádza sa na strmom kopci Scharfenberg. Stavanie kalvárií, tak znie slovenské označenie Golgoty, teda vrchu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Krížové cesty ako pripo­mie­nky "poslednej Ježišovej cesty" pred jeho ukrižovaním, sa budovali najmä v 15. storočí ako veľmi rozšírená činnosť bohatých farností alebo miest, čo bol aj prípad Banskej Štiavnice.

Farský Kostol

Rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie, tzv. nemecký kostol, pôvodne dominikánsky kostol sv. Mikuláša, je najväčším chrámom v Banskej Štiavnici. Bol postavený okolo roku 1222 ako trojloďová románska bazilika s priečnou loďou a pravouhlo ukonče­ným presbytériom. Patrila k nemu aj budova kláštora za kostolom a neskôr aj budova fary vedľa kostola. Kostol bol pôvodne zasvätený sv. Mikulášovi a patril dominikánom. V rokoch 1575 – 1669 patril kostol evanjelikom, od ktorých ho prevzali jezuiti. V roku 1776 sa kostol stal sa hlavným farským kostolom v Banskej Štiavnici.

Starý zámok

Starý zámok bol kedysi kostolom, ale v období tureckých nájazdov bol opevnený. Dnes tu sídli múzeum najstarších dejín regiónu. Za kamennými múrmi Starého zámku sa rozhodovalo o osude mesta. V 13. st. bol na výbežku Paradajzu postavený kostol Panny Márie s cintorínom. V 15. storočí bol kostol a cintorín obohnaný múrom a v 16. stor. ho prestavali na protiturec­kú pevnosť, klenba nad hlavnou loďou bola zbúraná, tým vzniklo nádvorie. Dominantou starého zámku je pôvodne gotická hradná veža s podjazdom. Dnes už má barokový vzhľad, ktorý dostala pri prestavbe na zvonovú vežu v roku 1777. Zaujímavosťou je kaplnka sv. Michala. Jej nadzemná časť sa nazývala karnárium a podzemná časť ossarium – kostnica. Do nej sa vkladali nezotleté kosti vykopané z nových hrobov.

Nový zámok

Veľmi významná pamiatka mesta Banská Štiavnica je Nový zámok, postavený na kopci, ktorý je dobre vidieť zo Starého zámku. Ide o renesančnú pevnosť postavenú v polovici 16. storočia, ktorá slúžila na ochranu obyvateľov pred nájazdami Turkov. Ako súčasť rozsiah­leho bezpečnostného a signalizačného systému rozmiestneného po kopcoch stredného Slovenska, pôsobila ako tzv. hláska alebo varto­v­ka. Tieto hlásky sa navzájom upozorňovali pomocou dymových signálov na blížiace sa nebezpečenstvo. Nový zámok je jedným z mála stavieb tohto bezpečnostného protitureckého systému.

Radnica

Radnica sídli v centre mesta na radničnom námestí, vedľa kostola sv. Kataríny. Vysokú vežu s hodinami vidieť z diaľky. Takmer 600 rokov slúži ako sídlo mestskej rady. S budovou radnice sa tradujú dva štiavnické podivnosti. Vstupná brána na radnicu je umiestnená v zadnej strane budovy, darmo by ste chceli vstúpiť z hlavnej ulice. Druhou zvláštnosťou sú ručičky hodín na veži, ktoré sú založené naopak. Veľká ručička ukazuje hodiny a malá ukazuje minúty. Túto zvláštnosť si presadil istý radný pán, keď argumentoval, že hodina trvá dlhšie, tak si zaslúži dlhšiu ručičku.

Pôvodne prízemný gotický dom zo 14. storočia, bol v roku 1488 prestavaný na poschodovú budovu. Interiér radnice zdobí stropná baroková freska zobrazujúca spravodlivosť. V suteréne radnice bý­vala mestská väznica. Asi v 16. storočí k budove pristavili kaplnku sv. Anny, ktorú však v 18. storočí zbúrali. Na jej mieste dnes stojí súsošie Panny Márie.

Piargska brána

Piargska brána z roku 1554 je jedinou dodnes zachovanou bránou, ktorá sa zachovala z bývalého mestského opevnenia. Spolu s No­vým zámkom chránila bezpečný príchod do Banskej Štiavnice od Levíc, Pukanca, bývalej Vindšachty. Mestské opevnenie pozos­táva­lo z dvojnásobného venca opevnenia, ktorý tvorili spájané obvodové múry domov. Hlavné cesty chránila pätica mests. brán: Belianska, Cilingerská, Kammerhofská, Piargska a Svatoantonská brána. Piargsku bránu pôvodne tvorila hranolová veža s priechodom v prízemí.

Na čele svetového rozvoja v banskej technike

Vrchol banského podnikania bol v 15. storočí. V 16. storočí nastal hospodársky úpadok. Roku 1526 nastala prvá významná vzbura baníkov, ktorá sa rozšírila po celej stredoslovenskej banskej oblasti. V nasledujúcich storočiach bolo mesto na čele svetového rozvoja v banskej technike. R.1627 po prvý raz baníci použili v baniach pušný prach. Roku 1732 čerpali vodu z baní parným strojom a založili 40 umelých vodných nádrží ako rezervoáre vody pre banské účely. Z nich je dnes 22 naplnených vodou a niektoré slúžia ako kúpaliská.

Expozícia banského múzea

Mnohé umeleckohistorické stavebné pamiatky sa po rozsiahlej reš­taurácii a adaptácii využívajú pre potreby Slovenského banského múzea. V Starom zámku je historická a umeleckohistorická expo­zícia. V najkrajšej Rytierskej sieni je stála expozícia partizánskeho hnutia v okolí. V dominante mesta v Novom zámku je expozícia protitureckých bojov na Slovensku, ako jediná svojho druhu na Slovensku. V renesančnom dome tzv. Berggericht ( do r.1849 sídlo súdu dolnouhorských banských miest ) na Trojičnom námestí je mineralogicko - ložisková expozícia. Je sprístupnená aj originálna štôlňa v dÍžke 76m, do ktorej sa vchádza priamo z dvora bez jedi­ného schodu. V budove je aj výstavná sieň múzea.

Banské múzeum v prírode

V renesančnej budove Kammerhof je expozícia banskej techniky. Poniže jazera Klinger je Banské múzeum v prírode, kde sú sústre­dené mnohé originálne budovy a ťažobné veže a stroje. Prístupné sú banské diela pod zemou v dĺžke 1000m, v hĺbke 33m - 41m; pochádzajú zo 17. - 19. st. Cez štôlňu Bartolomej sa návštevník dostáva hlboko do podzemia a na povrch vystupuje originálnym ťažobným strojom. V budove Klopačky je expozícia Slovenského banského múzea, sociálnych a revolučných bojov baníkov na Slo­vensku. Z veže Klopačky sa klope pri pohrebe baníka, alebo pri slávnostných príležitostiach a v turistickej sezóne denne o 10:00 hodine.

Významné osobnosti

Pamätná tabuľa na Klopačke na pamiatku vzbury baníkov z r.1852. Busta básnika Andreja Sládkoviča. Socha Andreja Kmeťa. Chránené záhrady: 8 hektárov veľké arborétum v Kysihýbli a 4 hektáre veľká botanická záhrada, kde sú prevažne cudzokrajné aklimatizované dreviny v počte niekoľko sto kusov. Medzi inými unikátna 35 metrov vysoká sekvoja obrovská. Zámocké koncerty komornej hudby na nádvorí Starého zámku.

Dovolenka a lyžovanie

Športový štadión, kryté kúpalisko, jazero Klinger ako prírodné kú­palisko, lyžiarsky vleky s výbornou možnosťou lyžovačky, prírodný amfiteáter, prímestská rekreačná oblasť: kopce nad mestom Tanád, Paradais, Šobov, Zlatý vrch, Kysihýbel, Kalvária, ďalej jazerá okrem Klinger, Belianske, Rozgrundské, Hodrušské, Halčianske, Széchyho, ako aj oblasť Sitna s Počúvalským jazerom. Hustá sieť značených turistických trás v dĺžke 50km vedie do prímestských rekreačných oblastí a hlbšie do Štiavnických vrchov, ktoré su priam stvorené na lyžovanie v zime a prechádzky až náročné túry v lete.

Doprava

Do Banskej Štiavnice sa dostanete autobusom aj vlakom, známa železničná trať mládeže, ktorá stúpa do Štiavnických vrchov a pre­máva po nej "štiavnická Anča" zo stanice Hronská Dúbrava. Vedľa trate vedie okresná cesta malebnou krajinou z údolia Hrona do Štiavnických vrchov a pokračuje ďalej za Štiavnicu cez Dudince a Šahy až do Budapešti.

Článok zo seriálu - Slovensko mestá.

Kontakty

Miestny úrad Banská Štiavnica
Radničné námestie č. 1/1
969 24 Banská Štiavnica

IČO: 00320501
DIČ: 2021107308

Tel: +421(45)6949653
email-1: ic@banskastiavnica.sk (info)
email-2: msu@banskastiavnica.sk (klient)
Web: www.banskastiavnica.sk
- Stavebný úrad - zabezpečuje úlohy na úseku rozvoja mesta.
- Životné prostredie - v starostlivosti o ž.p. o výrube drevín.
- Zdravie - zdravotnícke zariadenia nemocnica a zdravot. centrum.
- Svetové dedičstvo - jedno z najkrajších miest na Slovensku.
- Školstvo - systém škôl a vzdelávania podľa klasifikácie ISCED.

Mapa

 

ODKAZY

 



NÁMESTOVO

Námestovo
Lokalizácia: Žilinský kraj, krajské mesto: Žilina, región Orava.

Okresné mesto Námestovo ( 614m n. m, 8.200 obyvateľov ) je situované v Oravskej kotline na brehu vodnej nádrže Orava ( ktorej výstavba si žiadala zatopiť aj časť mesta ). Odevný podnik Makyta, Závody ťažkého strojárstva a podnik Tesla Orava boli v minulosti ťahúňmi miestnej i celoštátnej socialistickej ekonomiky, ba i er-vé-há-pé sa mohla popýšiť takým hospodárstvom. Rozsiahla bytová výstavba napomohla príliv obyvateľstva.

Vývoj a história Námestova
Vznik mesta dokladá listina z r.1558. Od r.1776 dosiahlo mestečko trhové práva, avšak jeho poddanský charakter tým nezanikol. Námestovo je centrum slovenského kultúrneho a politického života na Orave koncom 19. storočia a začiatkom 20. storočia.

Pamiatky
Klasicistické objekty na námestí tvoria tunajšie pamiatky. Klasicistické plátennícke drevené i murované domy. Pôvodne renesančný kostol zo 17. storočia s neskoršími prestavbami a hodnotným interiérom. Pomník Pavla Országha Hviezdoslava a pamätná tabuľa na dome, kde býval r. 1879 až r.1899. Pomník Antona Bernoláka. Náhrobník nad hrobom slovenského kultúrneho dejateľa 19. storočia Martina Hamuljaka.

Dovolenka a lyžovanie
Športový areál s ihriskami. Prístav lodnej dopravy na vodnej nádrži Orava. Značená turistická trasa cez protiľahlý breh vodnej nádrže na hlavný hrebeň Oravskej Magury, na Magurku ( 1112m ) a ďalej do Tvrdošína. Priehrada plnila aj funkciu rekreácie a dovolenkovania. Dovolenka na Oravskej priehrade však ustupuje modernejším riešeniam. Lyžovanie na severe Slovenska má výborné podmienky, aj v okolí Námestova sa nachádza niekoľko menších aj stredne veľkých lyžiarskych stredísk, kde sa dá prevádzkovať rodinno - rekreačné lyžovanie.
Článok zo seriálu - Slovensko mestá.

Doprava do mestečka Námestovo železnica nevedie, dostanete sa sem iba autobusom.

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU

Bánovce nad Bebravou
Lokalizácia: Trenčiansky kraj
Krajské mesto: Trenčín
Rregión: Horné Ponitrie.

Okresné mesto Bánovce nad Bebravou (216 m n.m, 11.400 obyvateľov) sa nachádza v severných výbežkoch Strednonitrianskej nížiny, obklopené výbežkami Nitrianskej pahorkatiny.

Zachovalé zmienky histórie
Najstaršia historická zmienka je z r.1234. Pred r.1378 získali Bánovce niektoré mestské práva, hlavne trhové právo. Po stáročia sa obyvatelia Bánoviec a okolia živili poľnohospodárstvom a remeselnou prácou - najpočetnejšie boli zastúpení kožušníci, krajčíri a kováči. Prvé malé priemyselné podniky v rajóne vznikli v 19. storočí.

Pamätihodnosti Bánoviec
Medzi významnejšie pamätihodnosti Bánoviec patrí pamätný dom ( budova Mestského Úradu ). Na cintoríne sa nachádza masový hrob partizánov z obdobia druhej svetovej vojny a v lese na Cibislavke oznamuje okoloidúcim partizánsky odboj pamätník tridsiatimdvom zavraždeným partizánom a antifašistom. Socha Ľudovíta Štúra stojí na námestí historického jadra mesta.

História
Pôvodne gotický kostol na cintoríne nad mestom, renesančne a barokovo upravený. V miestnej časti Dolné Ozorovce ponúka história klasicistický kaštieľ z r.1817.

Dovolenka a lyžovanie
V meste Bánovce nad Bebravou sa vyskytuje niekoľko športovo-oddychových zariadení, ktoré sú vhodné na trávenie dovolenky - športový štadión, kúpalisko, športová hala, umelá ľadová plocha. Oblasť nížiny však nevyhovuje pre lyžovanie, za ktorým treba niekoľko desiatok kilometrov cestovať.
Článok zo seriálu - Slovensko mestá.

Doprava do Bánoviec nad Bebravou je možná autobusom aj vlakom.

Webstránky mesta - www.banovce.sk.